Ердоган побара од Парламентот да гласа за апликацијата на Финска за влез во НАТО

1 min read

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган денеска побара од турскиот Парламент да гласа за апликацијата на Финска за влез во НАТО.

„Одлучивме да го започнеме протоколот за пристапување на Финска во НАТО во нашиот Парламент“, нагласи Ердоган по разговорите со неговиот фински колега Саули Ниинисто.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Телефонски разговор Путин-Алијев

Следно

ПОЧИНА СЛАВНАТА ХРВАТСКА ПИСАТЕЛКА ДУБРАВКА УГРЕШИЌ

Latest from Blog