Страшна снимка од моментот на падот на авионот во Непал, најмалку 40 загинати (ВИДЕО)

1 min read

Најмалку 40 лица загинаа утрово кога авион со 72 лица, меѓу кои 10 странски државјани, се урна во близина на градот Покара во западниот дел на Непал, соопштија портпаролите на армијата и аеродромот.

Стотици спасувачи продолжуваат да го пребаруваат ридското место на несреќата, каде што се урна авионот на Јети ерлајнс од главниот град Катманду.

„Спасувачките операции се во тек. Времето е ведро“, изјави портпаролот на Непалската агенција за цивилно воздухопловство, Јаганат Нирула.Државната телевизија на Хималаите покажа црн чад како се издига од местото на несреќата и спасувачките екипи околу остатоците.

Тоа е најсмртоносната несреќа во Непал од март 2018 година, кога патничкиот авион САД-Бангла, кој леташе од Дака, се урна при слетувањето во Катманду, при што загинаа 51 од вкупно 71 лице во него, според Мрежата за воздухопловна безбедност.

Во авионот АТР 72 на Јети ерлајнс од Катманду имало 72 лица, меѓу кои две деца и четворица членови на екипажот, изјави портпаролот на авиокомпанијата Сударшан Бартаула.

Во авионот се наоѓале пет индиски, четворица руски, еден ирски, двајца јужнокорејски, еден австралиски, еден француски и еден аргентински државјанин, изјави претставник на аеродромот во Непал.

На социјалните мрежи е објавено видео снимено само неколку моменти пред трагедијата. На него се гледа како пилотот ја губи контролата над леталото и само неколку секунди подоцна удира во земјата.

Авионот бил стар 15 години, според веб-страницата за следење летови FlightRadar24.

АТР 72 е авион со широка употреба, заеднички произведен од француската компанија Ербас и италијанската компанија Леонардо. Јети ерлајнс поседува вкупно 6 авиони ATR72-500, според нивната веб-страница.

Авионските несреќи не се невообичаени во Непал, дом на осум од 14-те највисоки планини во светот, вклучувајќи го Еверест, каде што времето може нагло да се промени и да создаде опасни услови.

Непалскиот премиер Пушпа Камал Дахал свика итен состанок на владата по несреќата, се вели во соопштението на владата.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Писмо на разочара скопјанец: „Ноќен живот за фотки“ или „Ла Фајет од Али Експрес“

Следно

Силен земјотрес во Турција

Latest from Blog