Столтенберг: Ја поддржувам волјата на Туркије да стане членка на ЕУ

2 mins read

АТИНА/ЛОНДОН (АА) – Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави дека ја поддржува волјата на Туркије за членство во ЕУ, јавува Анадолу.

„Ја поддржувам амбицијата на Туркије да стане членка на Европската Унија“, изјави Столтенберг на прес-конференцијата одржана со литванскиот претседател Гитанас Науседа во главниот град Вилнус, каде што Алијансата одржува Самит оваа недела.

Тој ја даде оваа изјава откако турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денес рече дека ќе побара од Самитот на НАТО да се отвори пат за долго одложуваниот процес за членство на Анкара во ЕУ.

„Прво, да го отвориме патот за Туркије во ЕУ, а потоа ќе го отвориме патот за Шведска исто како што направивме за Финска“, изјави Ердоган за новинарите во Истанбул пред да замине за Вилнус за да присуствува на Самитот.

Но во Брисел портпаролот на ЕУ рече дека пристапувањето во блокот на ЕУ и во воениот сојуз се одвоени и не може да се поврзат.

Пристапувањето во ЕУ и членството во НАТО се „два посебни процеса“, а ЕУ има „многу структуриран процес на проширување“, изјави денес Дана Спинант, заменик-претставничка на Европската комисија.

Процесот на проширување има „многу, многу јасен збир на чекори што треба да ги преземат сите земји кандидати“, рече таа на прес-конференција.

Таа додаде: „Не може да ги поврзете двата процеса во однос на обидот за членство на Туркије во ЕУ и следните чекори во однос на проширувањето (НАТО).“

– Столтенберг: Договорот за Шведска сѐ уште е возможен

Столтенберг, исто така, повтори дека верува оти Шведска ги исполнила условите да биде дел од Алијансата, вклучително и отстранување на ограничувањата за извоз на оружје во Туркије.

Истакнувајќи дека ќе се состане со Ердоган пред Самитот, тој додаде дека сѐ уште е можно да се постигне договор за кандидатурата на Шведска за НАТО за време на Самитот во Вилнус.

Столтенберг, исто така, рече дека сојузниците ќе донесат одлуки за Украина, вклучително и повеќегодишен пакет со помош и ќе ги унапредат политичките врски со новиот Совет НАТО-Украина.

„Сојузниците ќе се осврнат и на патот на Украина кон членство во НАТО“, додаде тој.

Науседа, пак, истакна дека безбедноста на источното крило на НАТО треба да биде приоритет за целата Алијанса.

Наспроти ова, вели тој, Алијансата треба брзо да ги спроведе одлуките донесени на Самитот во Мадрид во јули 2022 година за напредна одбрана и да одобри нови одбранбени планови во Вилнус.

– Туркије се противи на членството на Шведска во НАТО поради безбедносни грижи

За време на дводневниот Самит на НАТО, лидерите ќе се осврнат на тековната руско-украинска војна, нејзините предизвици за НАТО и чекорите за зајакнување на одбраната и одвраќањето на воената Алијанса. Ќе се разговара и за кандидатурата на Шведска за членство во НАТО.

Финска и Шведска аплицираа за членство во НАТО веднаш откако Русија започна војна против Украина во февруари 2022 година.

Иако Туркије го одобри членството на Финска во НАТО, таа чека Шведска да ги исполни своите обврски од договорот.

Претходно Ердоган истакна дека Шведска не може да се надева на влез во НАТО сѐ додека им дава засолниште и зелено светло на терористите и поддржувачите на терористите.

За да влезе во НАТО, на Шведска ѝ треба одобрение од сите негови сегашни членки, вклучително и Туркије, која е во Алијансата повеќе од 70 години и може да се пофали со својата втора по големина армија.

Туркије аплицираше за членство во ЕУ во 1987 година, а преговорите за пристапување започнаа во 2005 година.

Но преговорите заглавија во 2007 година поради приговорите на администрацијата на кипарските Грци на поделениот остров Кипар, како и противењето на Германија и Франција.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Не дозволувајте Украина да влезе во НАТО

Следно

Лекарот кој силуваше повеќе од стотина гимнастичарки, избоден во затвор

Latest from Blog