Силувачите на девојче во Косово добија вкупно 40 години затвор

1 min read

Основниот суд во Приштина денеска ги осуди четворицата обвинети, од кои тројца малолетни, на вкупно 40 години затвор за силување на 11-годишно девојче во Приштина во август 2022 година, објави РСЕ.

Еден од обвинетите кој е полнолетен е осуден на 15 години затвор, двајца малолетници на по 9, а еден на осум години малолетнички затвор.

Малолетниците, освен за силување се осудени и за злоупотреба на деца во порнографија.

Случајот ја потресе целата јавност по што беа организирани протести, а дел од учесниците побараа смртна казна за силувачите.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Првата дама на САД навести дека Џо Бајден е подготвен за нова претседателска трка

Следно

Дачиќ: Србија не поддржува воведување санкции против Русија

Latest from Blog