Силна експлозија го потресе градот Сергиев Посад близу Москва

1 min read

МОСКВА (АА) – Силна експлозија одекна во фабрика во градот Сергиев Посад, 74 километри североисточно од главниот град на Русија, Москва, пренесува Анадолу.

„Експлозијата се случи во оптичко-механичката фабрика ‘Загорск’ во подрачјето на котларницата. Од експлозијата се искршија прозорците на неколку куќи во различни делови на градот“, објави руската државна новинска агенција ТАСС, повикувајќи се на извори од службата за итни случаи.

Раководството на фабриката најави евакуација на сите згради и работилници.

Гувернерот на Московската Област, Андреј Воробјов, рече дека бил на пат кон местото на експлозијата.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). .

Претходно

По катастрофалните поплави во Словенија: Граѓаните ги чистат објектите, допрва следува санација

Следно

Богоев: ВМРО-ДПМНЕ да го прифати Манифестот – „Европеизација е Македонизација, а ВМРО-ДПМНЕ сака изолација“

Latest from Blog