Шпанската Ла Лига стартува на 12 август

1 min read

Барселона на гостински терен против Хетафе ќе ја почне одбраната на титулата во новата сезона во шпанската Ла Лига која ќе стартува викендот на 12 и 13 август.

Како што објави денеска Фудбалската федерација на Шпанија, првото Ел Класико во новата сезона е на програмата на 19 октомври во Барселона, а реваншот во Мадрид на 21 април идната година, кога ќе се игра 32. коло.

Мадридски Реал ќе ја почне новата сезона како гостин против Атлетик Билбао, додека Атлетико Мадрид на отворањето ќе го пречека повратникот во прволигашкото друштво Гранада.

Сезоната 2023/24 во Шпанија ќе заврши на 26 мај.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Мексико: Археолозите открија историски остатоци и предмети во античката престолнина Тула

Следно

Сон сака да остане во Тотенхем

Latest from Blog