Мексико: Археолозите открија историски остатоци и предмети во античката престолнина Тула

1 min read

ТУЛА (АА) – Мексиканските археолози открија над 10 гробови и повеќе од 100 предмети во градот Тула во централната мексиканска сојузна држава Идалго, пренесува Анадолу.

Остатоците се откриени во област во близина на церемонијалната зона на античката култура на Толтеците, како дел од истражувачки проект спроведен од страна на Националниот институт за антропологија и историја на земјата.

Тула е позната како античка престолнина на Толтеците, претколумбовската мезоамериканска култура.

Наодите припаѓаат на три историски етапи: првиот припаѓа на културата на Толтеците, што ја населувале таа мексиканска област приближно помеѓу 600 година до 1150 година.

Втората фаза припаѓа на околу 400 години по Ацтеките, а потоа конечно вклучува записи и предмети од колонијалните населби како железни предмети и ткаенини.

Институтот за антропологија и историја е задолжен за истражување, заштита и зачувување на културата и е задолжен за зачувување на областа.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Анталија чекори кон рекорд од 16 милиони туристи годишно

Следно

Шпанската Ла Лига стартува на 12 август

Latest from Blog