Шпанија е прв финалист на СП за жени

1 min read

Шпанската фудбалска репрезентација ќе игра во финалето на Светското првенство (СП) за жени, откако денеска беа подобри од Шведска со 2-1.

„Црвената фурија“ постигна гол за водство преку Салма Паралуело во 81. минута од натпреварот, додека Шведска потоа израмни на 1-1 преку Ребека Бломквист.

Шведска само една минута по голот на Бломквист се распадна затоа што Олга Кармона Гарсија погоди и обезбеди победа за Шпанија.

Шпанија во финалето на СП за жени го чека подобриот од мечот меѓу Австралија и Англија.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Тренчевска: Протестите на пензионерите не се спонтани, зад нив стои ВМРО-ДПМНЕ

Следно

АлтернАтивА: Со постапката на модуларната болница во Тетово жртвите изгореа, а виновниците беа наградени

Latest from Blog

Костадиновска-Стојчевска: Буџетот за филм ниту е скратен ниту е допрен со ребалансот – имаат доволно средства за обврските, директорот да направи планови за исплати

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, одговарајќи на новинарско прашање информираше дека утрово имала средба со филмските