АлтернАтивА: Со постапката на модуларната болница во Тетово жртвите изгореа, а виновниците беа наградени

1 min read

рекламаПоранешниот министер за здравство Беким Сали, кој доаѓа од редовите на Алтернатива, се огласи по повод емисијата на ИРЛ за модуларната болница во Тетово.

„По емисијата објавена од ИРЛ со наслов „Убиство во Тетово“, каде што беа обелоденети многу вистини за пожарот на модуларната болница во Тетово на 8 септември 2021 година, денес сум тука како поранешен министер за здравство во текот на јануари 2022 год. – февруари 2023 год., јавно да се изјаснам дека со постапката која се одвиваше за пожарот на модуларната болница, жртвите изгореа по втор пат, а виновниците беа наградени“, вели Сали и додава:

реклама

„Истрагите и судските постапки што се развија по овој случај веќе ме убедија дека таа постапка можеше да биде се освен потрага по правда.
Како што може да се види во гореспоменатата емисија, сакам да прецизирам дека по моите сомнежи како министер дека пожарот во модуларната болница е предизвикан поради злоупотреба на градежната постапка и постапката за јавна набавка, на 30.09.2022 г. побарав интерна ревизија од Секторот за ревизија на Министерството за здравство. По неколкумесечна работа, на 25 јануари 2023 година, нивниот извештај беше готов, при што беше дадена препорака Министерството за здравство да го раскине договорот за извршување на работите и да не му плати ништо на извршителот до крајот на судскиот процес.“, рече Сали.

Тој додаде дека по неговото разрешување, сегашниот министер иницирал исплата на долгот кон фирмата БРАКО која ја градеше модуларната болница.

реклама

„Но, на 23 февруари 2023 година бев разрешен од функцијата министер за здравство и, како што видовме вчера, мојот наследник, и покрај препораките на внатрешната ревизија, во јули 2023 година, преку Владата на Република Северна Македонија, иницираше исплата на долгот кон компанијата БРАКО. Со други зборови, еден од главните посочени виновници во емисијата „Убиство во Тетово“ е награден.
Притоа не може да не се постави прашањето чија вистинска иницијатива била амнестијата на БРАКО и продолжувањето на исплатата, не почитувајќи ја препораката од ревизијата?! Дали ова било барање на Ковачевски, добра можност за Фатмир Меџити или наредба на Артан Груби?! Фатмир, дали и за овој неуспех е виновно минатото раководство на Министерството за здравство и поранешниот министер? Која е обврската што оваа власт ја има кон Кочо Анѓушев и зошто власта дозволува да гази над лешовите од пожарот на 8 септември 2021 година само за да има корист уште неколку милиони евра?! А што друго треба да се случи за Ковачевски и Фатмир Меџити да поднесат оставки и да се извинат за сите овие штети што им ги нанесуваат на граѓаните?!“, прашува Сали.

„Освен нив, каква е одговорноста на главниот обвинител Лубомир Јовевски, кој наместо да му се обрати на виновникот и да бара виновници меѓу оние што ги изградија тие модуларни болници, поднел тужба за споредна одговорност, игнорирајќи ја основната одговорност на фирмата изведувач, на нарачателите и поддржувачите на оваа компанија? Уште колку жртви треба да се случат, колку луѓе треба да изгорат во пламен за обвинителството да почне да се занимава со виновниците?“, прашува поранешниот министер за здравство Сали.

рекламаПретходно

Шпанија е прв финалист на СП за жени

Следно

Директорот на ФЗО Ахмети поднесе оставка од функцијата

Latest from Blog