Шолц: Не би било паметно Киев да ја нападне руската територија со западно оружје

1 min read

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека Западот ќе продолжи да ја поддржува Украина се додека е потребно, но не би било „паметно“ за Киев да го користи оружјето кое го добива за да ја нападне руската територија, објави Ројтерс.

Во интервју за германскиот јавен сервис ЗДФ, Шолц рече дека испраќањето авиони во Украина за борба „моментално нема логика“.

На почетокот на месецот Германија одобри испраќање тенкови „Леопард“ во Украина.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Хуманитарниот конвој на УТМС пристигна во Турција!

Следно

Лашкоска до Ковачевски: Дали свесно заедно со министерката за култура продолжувате да ги уништувате традиционалните манифестации во Македонија и од каде ќе се обезбедат пари за прифатените жалби од апликантите на конкурсот?

Latest from Blog