Шаленберг: Добри вести пристигнаа од Охрид

1 min read

Шефот на австриската дипломатија Александар Шаленберг рече дека од Охрид пристигнале добри вести и оти е направен уште еден чекор на патот кон нормализирање на односите меѓу Србија и Косово.

„Добри вести пристигнаа од Охрид во доцните часови. Косово и Србија направија уште еден чекор на патот кон нормализација на односите. Ова е клучно кога станува збор за интеграцијата во ЕУ“, напиша Шаленберг на Твитер.

Тој им се заблагодари на високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Жозеп Борел и на претставникот на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина Мирослав Лајчак за нивните континуирани напори. (МИА)

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Вучиќ: Не потпишав бидејќи не сакам да склучувам правни договори со Косово

Следно

Банките може да пропаѓаат, менаџерите никако

Latest from Blog