Вучиќ: Не потпишав бидејќи не сакам да склучувам правни договори со Косово

2 mins read

Откако го прочита целиот анекс на договорот за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина, тој рече дека не ги потпишал ниту договорот ниту анексот „пред сè затоа што Србија е меѓународно правно признаена држава, Косово не е тоа за мене и не сакам да склучувам меѓународни правни договори со Република Косово“

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во обраќањето до јавноста од зградата на Претседателството по вчерашната рунда преговори со Косово во Охрид рече дека за Србија е важно дека повеќе не зависи само од добрата волја на Приштина, што е позитивен чекор во преговорите, „но и за тоа што сме подготвени да направиме одредени работи“.

Откако го прочита целиот анекс на договорот за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина, тој рече дека не ги потпишал ниту договорот ниту анексот „пред сè затоа што Србија е меѓународно правно признаена држава, Косово не е тоа за мене, и не сакам да склучувам меѓународни правни договори со Република Косово“, пренесува Н1.

Тој посочи дека неговите изјави се значајни за државата и затоа недвосмислено зборува за црвените линии за Србија, а тие се противење на признавањето на Косово и неговиот прием во ОН.

„Токму затоа не го потпишавме, како што ЕУ го нарече, договорот или анексот“,

рече Вучиќ.

Тој посочи дека Србија е подготвена да работи на имплементација до нејзините црвени линии.

„Ние го прифаќаме концептот, ќе работиме на имплементација, ние сме многу поподготвени од некој во Приштина кој е подготвен да потпише, а тој е подготвен да потпише бидејќи тоа би резултирало со формално-правна обврска Србија да се согласи со косовската независност“,

рече Вучиќ.

Тој изјави дека важен член за кој ќе се разговара се исчезнатите лица.

„Сите сакаат да се реши проблемот со исчезнатите лица, секоја мајка сака да знае каде е закопано нејзиното дете или каде не е“,

рече Вучиќ.

Србија сака нормализација на односите, ние сакаме да живееме нормално со Албанците, затоа ја создадовме идејата за Отворен Балкан, посочи тој и додаде дека „треба да развиеме доверба и да не правиме луѓето да се плашат едни од други“.

Тој рече и дека мешовитата комисија утврдила дека има 3 272 исчезнати лица и наведе дека верува оти ќе успеат да најдат решение за тоа.

„Дури сега навистина доаѓаат дискусии за овие прашања“,

посочи српскиот претседател.

Кога станува збор за прашањето за Заедницата за српски општини (ЗСО), Вучиќ рече дека за Србија е многу важно во анексот јасно да се споменат договорите постигнати во процесот на дијалог, алудирајќи на спомнувањето на планот на Ахтисари од страна на косовскиот премиер Албин Курти.

„Нас не нè интересира Ахтисари, не сме го усвоиле тој план, не е дел од процесот на дијалог“,

рече тој и додаде дека Србија е задоволна од постигнатото во дијалогот.

Вучиќ изјави дека Курти при разговорот ги презентирал своите три столба на кои сакал да се формира ЗСО, што не било прифатено.

„Првиот столб е Уставот на Косово, вториот столб е едностраната изјава на Федерика Могерини до Иса Мустафа дека овие (ЗСО) не треба да бидат извршни овластувања и третиот столб е писмото до уредниците потпишано од Дерек Шоле и Габриел Ескобар. Можно ли е, луѓе, материјален и формален извор на правото да биде текст во весник. Успеавме да се избориме постигнатото во дијалогот да се спроведе“,

рече Вучиќ и додаде дека постојат потписи на четири договори врз основа на кои треба да се формира ЗСО.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Рама за средбата Курти-Вучиќ во Охрид: Да се надеваме дека договорот нема да биде уште една балканска измама

Следно

Шаленберг: Добри вести пристигнаа од Охрид

Latest from Blog