Северна Кореја предупреди дека се на „прагот на нуклеарен конфликт“

1 min read

ИСТАНБУЛ (АА) – Северна Кореја денес предупреди на она што го нарече „праг на нуклеарен конфликт“ поради провокативната воена акција на САД, јавува Анадолу.

Реагирајќи на извештаите дека САД планираат да пратат стратегиска нуклеарна подморница во Јужна Кореја, Пјонгјанг тоа го нарече „провокативна воена акција“ и рече дека „јасно докажува дека ситуацијата на Корејскиот Полуостров се приближува до прагот на нуклеарен конфликт“.

„Ова е многу опасна ситуација бидејќи ќе ја доведе регионалната воена тензија до покритична состојба и може да ја доведе најтешката криза од нуклеарен конфликт во практика“, се вели во изјавата на севернокорејското Министерство за одбрана за државната новинска агенција „КЦНА“.

Тоа значи дека американското стратегиско нуклеарно оружје ќе се појави на Корејскиот Полуостров првпат од 1981 година, обвинувајќи го Вашингтон за „најнескриена нуклеарна уцена на Пјонгјанг“, се вели во соопштението.

Минатата недела Кина соопшти дека военото одвраќање и притисокот врз Корејскиот Полуостров само ќе го отвори патот кон „безбедносна замка на тензии и антагонизам“.

Нарекувајќи го тоа „тешка закана и предизвик за регионалниот и глобалниот мир и безбедност“, Пјонгјанг соопшти: „Сите факти најјасно покажуваат кој врши провокација и кој се воздржува, кој се заканува и кој е загрозен на Корејскиот Полуостров.“

„Дали екстремната ситуација, која никој не ја посакува, ќе биде создадена или не на Корејскиот Полуостров зависи од идната акција на САД и доколку се случи ненадејна ситуација во иднина, САД целосно ќе одговараат за тоа“, предупреди Пјонгјанг.

Се вели дека распоредувањето стратегиски средства од страна на САД „никогаш нема да доведе до унапредување на безбедноста, туку ќе стане катастрофа што ќе донесе поболна и загрижувачка безбедносна криза што тие самите не ја сакаат“.

Пјонгјанг ги обвини САД дека се „пожестоки во нивната воена шпионажа против суверенитетот“ на Северна Кореја.

„Неодамна САД спроведоа непријателски шпионски активности на Корејскиот Полуостров и неговата околина на невидено ниво, со интензивно мобилизирање на различни средства за воздушно извидување, распоредени во оперативната област Азија-Пацифик“

Во соопштението се вели дека Северна Кореја „ја анализира вистинската намера на САД намерно да вршат таква непромислена воена акција… додека го следи секој провокативен потег“.

„Сега го одржуваме нашето максимално трпение и самоконтрола, но сè има своја граница. Сегашноста е време кога САД се блиску до критичната точка за загриженост“, се вели во извештајот.

Повикувајќи ги САД веднаш да „престанат“ со сите „провокативни потези“, Пјонгјанг рече: „Праќаме сериозно предупредување до сите опасни и провокативни воени дејства на САД што стануваат сè понескриени.“На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Се справивме со мафијашките структури, ќе работиме 24 часа да го исчистиме Скопје, вели Мазнева

Следно

Ердоган: Шведска може да влезе во НАТО, но само доколку Турција започне преговори за влез во Европската унија

Latest from Blog