Се шири мистериозна болест, најмалку 21 починат

1 min read

Најмалку 21 лице почина од „мистериозна“ болест во североисточен Авганистан, соопштија денеска локалните власти.

Болеста се проширила во областа Вакан во планинскиот регион Памир, каде медицинските експерти се обидуваат да ја утврдат причината, соопштија локалните власти во провинцијата Бадакшан.

Како што јавува Анадолија, 21 лице починало во претходните две недели, додека Министерството за здравство објави дека медицински тимови го истражувале и регионот во близина на соседен Таџикистан.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

(ФОТО) Лос Анџелес: Полицијата најде две бели „комбиња од интерес“ во потрагата по напаѓачот кој уби 10 лица

Следно

Вучиќ им рекол на сопартијците дека ќе се повлече од позицијата претседател

Latest from Blog