Се очекува ЕУ да воведе нови санкции против Иран поради задушување на протестите

1 min read

Министрите за надворешни работи на Европската унија денеска се очекува формално да се договорат за нови санкции против Иран, како и за нова набљудувачка мисија во Ерменија и Азербејџан, јави ДПА.

Европските дипломати потврдија за агенцијата дека се очекува да бидат санкционирани над триесет ирански поединци и организации како одговор на сериозните прекршувања на човековите права.

Техеран разби голем број демонстрации со сила, вклучително и неодамнешните егзекуции на демонстранти кои започнаа по смртта на иранско-курдката Махса Амини додека беше во притвор за наводно кршење на исламските правила за облекување.

Одлуките за санкции мора да се донесат додека земјите-членки на ЕУ разговараат за додавање на иранскиот корпус на гардата на исламската револуција на листата на терористички организации на ЕУ.

ЕУ веќе усвои три пакети санкции против Иран за кршење на човековите права од почетокот на протестите минатата година. Досега на санкционираниот список има 146 лица и 12 организации, меѓу кои и членови на гардискиот корпус.

Европските министри за надворешни работи ќе разговараат и за тековната војна во Украина и поконкретно за доделување дополнителна воена помош вредна 500 милиони евра.  (МИА)

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

ЕУ размислува да ги искористи запленетите руски средства за обнова на Украина

Следно

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски насилно ја одржува власта на “апарати“ и со две патерици, но не може да избега од народната казна и одговорноста

Latest from Blog