САД ги истражуваат наводите дека Киев користел американска воена опрема при напад на руска територија

1 min read

Реакцијата на официјален Вашингтон следува по наводите на Кремљ оти Украина и проукраинските борци користеле воена опрема произведена од САД за време на нападите на руската погранична територија, за што Москва изрази сомнеж за зголемено учество на Западот во воениот конфликт

Вашингтон ги испитува извештаите дека Украина користела американска воена опрема и возила при напад на руска територија, изјави портпаролот на Белата куќа, Џон Кирби, предупредувајќи ја Украина и проукраинските сили да не користат американска опрема за нивните напади на Русија.

Џон Кирби, портпарол на Белата куќа

Тој рече дека ставот на САД кон Киев бил јасен по однос на ова прашање.

„Бевме прилично јасни за ова со Украинците – не ја поддржуваме употребата на опрема произведена од САД за напади во Русија“,

изјави Кирби.

Реакцијата на официјален Вашингтон следува по наводите на Кремљ оти Украина и проукраинските борци користеле воена опрема произведена од САД за време на нападите на руската погранична територија, за што Москва изрази сомнеж за зголемено учество на Западот во воениот конфликт.

Соединетите држави, најголемиот воен снабдувач на Украина, првично ги отфрлија информациите дека во нападот била користена воена опрема од американско производство.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Жозе Мурињо за својата иднина во Рома ќе одлучува по финалето во Лига Европа

Следно

Македонското движење (МДС) од Албанија со остра реакција: На бугарските шарлатани да им се забрани влез во државата – општината, македонската партија и самата држава да го заштитат македонското население!

Latest from Blog