САД дадоа зелено светло за трансфер на холандски авиони Ф-16 за Украина

1 min read

АТИНА (АА) – Соединетите Американски Држави (САД) ѝ дадоа зелено светло на Холандија за трансфер на нејзините авиони Ф-16 во Украина, соопштија денес холандските власти, пренесува Анадолу.

Холандската министерка за одбрана Кајса Ологрен преку платформата Х истакна: „Тоа ни овозможува да ја следиме обуката на украинските пилоти.“

„Остануваме во близок контакт со европските партнери за следните чекори“, додаде таа.

Слично и министерот за надворешни работи Вопке Хоекстра му се заблагодари на својот американски колега Ентони Блинкен „за добрата и брза соработка“ по ова прашање.

Додавајќи дека дополнително ќе се дискутира за ова прашање со европските партнери, тој рече: „Ова претставува голема пресвртница за Украина за одбрана на својот народ и својата држава.“

Западните земји продолжија со поддршката на Украина со воена и финансиска помош од почетокот на војната што ја започна Русија минатата година на 24 февруари. Досега тие се колебаа за прашањето за испраќање борбени авиони во Киев.

Данска и Холандија играат водечка улога меѓу западните земји во обуката на украинските пилоти за борбените авиони Ф-16.

Велика Британија посебно им обезбедува на украинските пилоти обука на англиски јазик бидејќи инструментите и прирачниците на авионот се напишани на англиски јазик.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). .

Претходно

МВР објави фотографија од човекот што го вееше знамето на „голема Албанија“ во Тетово

Следно

Емотивно: Голманот на ПСЖ ги победи најлошите прогнози: Излезе од болница по 82 дена борба за живот! (ФОТО)

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета