Руската пропаганда во Украина создава „одред на бесмртни команданти“

1 min read

Прво беше информацијата за смртта на генералот на целата украинска војска, Валериј Залужниј, кој руските медиуми тврдеа дека загинал на фронтот, а деновиве за смртта на Буданов зборуваше и еден од највлијателните руски новинари Владимир Соловјов, според кого украинскиот разузнавач е во кома во Германија.

Пријавувајќи се дека не е умрен, Буданов деновиве во разговор со Киев пост, порачува:

„Сега во Украина се формира посебна единица на бесмртни команданти – Валериј Залужниј, јас, Степан Бандера, Симон Петљура, Иван Мазепа.

Затоа Русите и нивните пропагандисти имаат уште многу работа во нивната нервозна, хистерична средина.

Одред на бесмртници ќе дојде сред ноќ во соништата на руските граѓани кои сакаа да ја освојат Украина и ќе им создаде кошмари.“

Викендов нова сила на гласините за Залужниј даде една изјава на Путин, според кого украинскиот генерал ја има напуштено Украина. Гласините за Залужниј се должат на тоа што тој освен неколку видео појавувања, долго време не е виден во јавност.

ИЗВОР: off.net.mk

Претходно

Џерард одби да тренира саудиски прволигаш

Следно

Сејдини не сакаше да му ја исплати наградата на Игор Ангелoвски за ЕВРО 2022, па моравме да одиме по судови, тврди Тортевски

Latest from Blog

Костадиновска-Стојчевска: Буџетот за филм ниту е скратен ниту е допрен со ребалансот – имаат доволно средства за обврските, директорот да направи планови за исплати

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, одговарајќи на новинарско прашање информираше дека утрово имала средба со филмските