Русија: Путин се состана и разговараше со шефот на „Вагнер“, Пригожин, и неговите команданти

1 min read

МОСКВА (АА) – Рускиот претседател Владимир Путин се состанал со Евгениј Пригожин, шеф на групата „Вагнер“, и неговите команданти само неколку дена по „бунтот“ на таа паравоена група, јавува Анадолу.

„Претседателот имаше состанок. Тој покани 35 луѓе, сите команданти на одредите и раководството на четата, вклучително и самиот Пригожин“, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, за новинарите на брифингот во Москва.

Посочувајќи дека состанокот се одржал на 29 јуни и траел три часа, Песков додаде дека Путин дал оцена за акциите на „Вагнер“ на фронтот за време на специјалната воена операција во Украина, а исто така дал и своја оцена за настаните од 24 јуни.

„Путин ги сослуша објаснувањата на командантите на „Вагнер“ и им понуди дополнителни опции за ангажман и понатамошна борбена употреба. Самите команданти ја претставија својата верзија за тоа што се случи“, рече Песков.

Песков, исто така, рече дека командантите го поддржувале Путин и ја изразиле својата подготвеност да продолжат да се борат за татковината, додавајќи дека тоа е сѐ што може да каже за состанокот.

Пригожин на 24 јуни го обвини руското Министерство за одбрана дека ги напаѓа нејзините борци и прогласи „Марш на правдата“ и маршираше кон Москва.

Руската Федерална служба за безбедност ја означи акцијата на групата „Вагнер“ како „вооружен бунт“ и поведе кривична постапка против Пригожин, додека претседателот Владимир Путин бунтот го нарече чин на „предавство“.

Пригожин, сепак, подоцна се врати „за да избегне крвопролевање“ и оттогаш, според наводите, се преселил во сојузникот на Русија, Белорусија, според договорот постигнат со посредство на претседателот на земјата, Александар Лукашенко.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Мбапе пречекан како американски претседател во родното село на татко му во Камерун

Следно

Лидерот на „Вагнер“, Евгениј Пригожин и Владимир Путин оствариле средба пет дена по неуспешниот пуч

Latest from Blog