Разговорот со Путин што го вознемири Шолц

1 min read

За настанот објавува францускиот новинар Стефан Ламб, кој од француска страна присуствувал на телефонски разговор во кој Шолц муабетот со Путин му го пренесува на Макрон.

На прашањето како мина разговорот од утрово, Шолц одговара:

„Нема да биде подобро.

Нешто ме загрижува повеќе отколку разговорот. Тој не се жали за санкциите. Не знам дали спомна нешто во разговорот со тебе. Ама тој не ги ни спомна санкциите.“

На ова Макрон одговара: „ниту мене“.

Шолц се пожалил дека Путин само му зборувал за својот план за Украина и како тој мисли дека може да се најде компромис, плус зборел за демилитаризација и денацификација. Путин плус побарал Германија да го признае Крим како дел од Русија, и да ја признае независноста на новите републики.

Кога Шолц прашал дали треба да има средба меѓу него, Путин и Зеленски, рускиот претседател не го одбил предлогот, туку рекол дека има два услова: прво, да има безусловен прекин на огнот, „а потоа зборуваше само за нас тројца, јас, ти (Макрон) и тој, без Зеленски.“

Откако Шолц завршува со својот рапорт, Макрон му потврдува дека отприлика тоа е истото што Путин го разговара и со него еден ден претходно.

Макрон минатата година објави дел од телефонските разговори со Путин. Во еден од нив рускиот претседател го споменува фрлањето атомска бомба врз Хирошима и му пренесува на Макрон што има научено од тоа:

„Не мора да нападнеш голем град за да победиш.“

ИЗВОР: off.net.mk

Претходно

НА 6 СЕПТЕМВРИ ВО ВЕНЕЦИЈА СВЕТСКИТЕ ПРЕМИЕРИ НА СТОЛЕВСКИ И МИТЕВСКА, 80. ФЕСТИВАЛ СЕ ОТВОРА ДЕНЕСКА

Следно

Шпанија се бори со сушата: Нивото на водата во браните на загрижувачко ниво

Latest from Blog