Шпанија се бори со сушата: Нивото на водата во браните на загрижувачко ниво

1 min read

МАДРИД (АА) – Нивото на водата во браните и акумулациите во Шпанија, една од земјите што се бори со сушите, првпат оваа година е под 30 отсто, јавува Анадолу.

Во неделниот билтен на Министерството за еколошка транзиција се наведува дека резервите од вода во браните и акумулациите за обезбедување вода што се користи во земјоделството, индустријата и домаќинствата се намалени и во просек изнесуваат 29,3 отсто во целата земја.

Во моментов 40 отсто од земјата е во вонредна состојба поради недостиг на вода.

Проблемот со водата особено е изразен во Андалузија, каде што резервите од вода изнесуваат 19,4 отсто, и во Каталонија, каде што резервите се 24,1 отсто.

Според статистичките податоци, во Шпанија, каде што топлотните бранови почнуваат рано, регистрирано е најтопло лето од 1961 година и трета најсушна година во последните 60 години.

Констатирано е дека резервите од вода во браните за производство на електрична енергија се намалени на 56 отсто, што е под просекот за последните 10 години.

Иако метеоролозите предвидуваат врнежи, особено во источните и северните подрачја од земјата за викендов, експертите тврдат дека доколку врнежите не продолжат и наесен, проблемот со сушата нема да биде решен.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). .

Претходно

Разговорот со Путин што го вознемири Шолц

Следно

Османи: Ја добивме 2030 година како рамка, нема да прифатиме ништо помалку од полноправно членство во ЕУ

Latest from Blog