Поранешниот бразилски претседател Болсонаро побара шестмесечна туристичка виза во САД

1 min read

Болсонаро, кој пристигна во САД пред инаугурацијата на неговиот левичарски наследник Луис Инасио Лула да Силва, е под истрага во Бразил откако неговите поддржувачи упаднаа во клучните владини објекти на почетокот на овој месец

Поранешниот претседател на Бразил, Жаир Болсонаро поднел барање за шестмесечна американска туристичка виза, изјави неговиот адвокат за Би-би-си. 

Поранешниот претседател на Бразил, Жаир Болсонаро/Фото: EPA-EFE/Andre Borges

Болсонаро, кој од 30 декември се наоѓа на Флорида, планира да остане во САД додека службениците за емиграција не ја обработат неговата виза. 

„Тој посвети 34 години од својот живот во јавната служба и би сакал да одвои малку време“,

изјави неговиот адвокат Филипе Александре. 

Како што се претпоставува, поранешниот бразилски претседател првично влегол во САД со виза А-1 резервирана за дипломати и шефови на држави, која му истекува денеска, односно 30 дена по крајот на неговиот претседателски мандат.  

Во понеделникот, минатата недела, адвокатска фирма со седиште во Калифорнија, позната по својата работа со бразилски државјани, соопшти дека Болсонаро побарал шестмесечна виза за престој во САД.   

„Со нетрпение очекуваме да постигнеме највисоко ниво на задоволство и посакувани резултати за нашиот клиент“,

се вели во соопштението на АГ Имигрејшн груп (AG Immigration Group), пренесува Гардијан.

Поранешниот претседател се надева дека „ќе си ја разбистри главата и ќе ужива неколку месеци како турист во САД пред да одлучи кој ќе биде неговиот следен чекор“, рече Александре, кој работи за адвокатската фирма. 

Тој за британскиот национален сервис изјави дека американските службеници за имиграција минатиот петок ја примиле неговата апликација за туристичка виза Б1/Б2. 

Болсонаро, кој дојде во САД пред инаугурацијата на неговиот левичарски наследник Луис Инасио Лула да Силва, е под истрага во Бразил откако неговите поддржувачи упаднаа во клучните владини објекти на почетокот на овој месец. 

На 8 јануари, илјадници поддржувачи на поранешниот претседател ги нападнаа федералните згради во Бразилија по неговиот пораз на општите избори во 2022 година. 

Болсонаро се соочи со критики поради немирите во кои демонстрантите, поттикнати од неосновани тврдења за изборна измама, го пробија обезбедувањето и упаднаа во претседателската палата на Бразил, Конгресот и Врховниот суд. 

 Тој изрази „жалење“ за немирите, но негираше дека ги предизвикал. 

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Ќе се задржи студено време- утре и од четврток СНЕГ

Следно

Променливо време со локални снежни врнежи

Latest from Blog