Почна собраниската седница за избор на двајца нови министри во техничката Влада

1 min read

Собранието ја продолжи 143. седница со расправа за изборот на нови министри за здравство и за информатичко општество и администрација откако во петокот беа разрешени Фатмир Меџити и Азир Алиу од Алијанса за Албанците. За нов министер за здравство е предложен актуелниот директор на Клиничката болница во Тетово, Илир Демири, а за министер за информатичко општество и администрација – Наим Бајрами.

Предлозите кратко пред пратениците ги образложи техничкиот премиер Талат Џафери кој посочи дека од она што на пратениците им е пратено за нивните биографии, нема што да додаде затоа што, рече, за нив говорат нивните дела.

Извор: alsat.mk

Претходно

Вкусни солени палачинки без брашно, млеко и јајца: Направете ги од вода и уште една состојка

Следно

Ристо и Мартин се играчи на неделата, на платформата 2win.мк

Latest from Blog