Пендаровски ќе се обрати на отворањето на изложбата на 54. Светска галерија на карикатури

1 min read

Претседателот Стево Пендаровски денеска – 22.02.2023 година, среда, со почеток во 19:00 часот, во Чифте амам при Националната галерија на Република Македонија ќе присуствува и ќе се обрати на отворањето на изложбата на 54. Светска галерија на карикатури – Скопје 2022 и на Остен биенале на цртеж Скопје 2022.

На изложбата на 54. Светска галерија на карикатури – Скопје 2022 ќе бидат поставени дела на наградените и селектираните карикатуристи, додека на Остен биенале на цртеж Скопје 2022, на кое учествувале 336 уметници од 52 земји со 1056 дела, ќе бидат изложени дела на наградени и селектирани уметници. На настанот ќе бидат доделени наградите за најуспешните автори, како и признанија на партнери и соработници на „Остен“.

Претседателот Стево Пендаровски утре – 23.02.2023 година, четврток, со почеток во 13:00 часот, во Кабинетот на Претседателот ќе приреди прием за меѓународните учесници на 54. Светска галерија на карикатури – Скопје 2022 и на Остен биенале на цртеж Скопје 2022, а во претседателскиот Кабинет ќе биде поставена изложба на најуспешните карикатури од досегашните 54 изданија на Светската галерија на карикатури.

 

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

СЕ ФРЛИ НА НИВНИТЕ ГРОБОВИ И ПРАША КОГО ПОПРВО ДА ПРЕГРНЕ – двете ќерки, внукот и зетот повеќе ги нема, не дочекала едната да ја види во венчаница (ВИДЕО)

Следно

Сите би да ветат пари за Украина, ама не и да ги уплатат

Latest from Blog

Спасовски на селекција на кандидати за полициски службеник во Центар за обука Идризово: Сериозен пристап во продуцирање професионални полициски службеници

реклама Денеска (30.09.2023), министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, заедно со дел од раководствата на Министерството