Папата Франциск ги повика Израел и Палестина на дијалог за помирување

1 min read

АТИНА (АА) – Папата Франциск денес ги повика Израел и Палестина да го продолжат дијалогот за да се отвори „патот за помирување и мир“, пренесува Анадолу.

„Со тага повторно гледам дека во Светата земја е пролеана крв. Се надевам дека израелските и палестинските лидери ќе го продолжат директниот дијалог за да се стави крај на спиралата насилства и да се отворат патиштата на помирување и мир“, рече тој за време на неговото неделно обраќање на плоштадот Свети Петар во Ватикан, јави новинската агенција на Ватикан.

Во понеделникот, израелските сили го започнаа својот најголем напад во Џенин во период од над 20 години и во бегалскиот камп во градот, при што загинаа 12 Палестинци, меѓу кои пет деца, јави палестинското Министерство за здравство.

Папата во својот говор им се заблагодари и на невладините организации што работат на спасување на животите на мигрантите во Медитеранот.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Скопје „се дави“ во ѓубре, решение нема на повидок

Следно

Дел од американските сојузници против одлуката на Вашингтон на Украина да и достави касетна муницја

Latest from Blog