Останувањето на Мбапе во ПСЖ стана национално прашање

1 min read

Претставниците на Лига 1 ќе преговараат со радиодифузерите во септември, но веќе немаат силни адути во рацете како досега, па понудата на другата страна драстично ќе се намали.

„Месиманијата“ е минато во Париз и во францускиот фудбал, но Лига 1 многу лесно може да остане без уште една голема ѕвезда – Килијан Мбапе. Би било голем удар, пред сè за „светците“, но и огромен за рејтингот на натпреварувањето, доколку најдобриот домашен фудбалер летово замине од Париз, за ​​што, како што самиот рече, тој не сака да игра по истекот на договорот (2024 година).

Логично, ПСЖ сега гледа како да не остане без огромни пари и најверојатното сценарио е продажба веќе ова лето.Комерцијалниот потенцијал на најдобриот француски фудбалер е огромен, па оттука челниците на Лига 1 будно ќе ја следат ситуацијата, бидејќи заминувањето на Мбапе од францускиот фудбал значително би ја намалило вредноста на самата лига, непосредно пред потпишувањето на нов договор со радиодифузерите и ТВ компаниите.

Со Мбапе како предводник на шампионатот и единствената преостаната автентична ѕвезда (се очекува да замине и Нејмар), челниците на Лига 1 сè уште можат да се надеваат на договор вреден милијарда евра, колку што ја ценат вредноста на нивниот „производ “, но без најдобриот француски фудбалер, тие можат само да сонуваат за таа сума.

Лига 1 треба да потпише нов договор со ТВ куќите во септември и да опфаќа период од четири години (2024-2028). Сегашната проценка е дека Лига 1 вреди 624 милиони евра, тоа е сумата за која се спремни да преговараат радиодифузерите и која е далеку пореална во ситуација кога има целосна неизвесност за Мбапе.

Во случај на негово заминување би можело да биде и пониско. Едноставно, без големи ѕвезди, самата конкуренција ја губи атрактивноста, паѓа цената и тоа им е јасно на сите кои се занимаваат со оваа работа, од двете страни.

Колку е деликатен и невообичаено важен случајот на Мбапе за Франција, говори и фактот што самиот претседател Макрон ќе интервенира колку што може за да го убеди најдобриот француски фудбалер да остане.

„Немам никакви информации, но ќе се обидам да го убедам да остане“, беше одговорот на Макрон на прашањето на париски навивач.

ПСЖ е во фаза на целосна реконструкција. Покрај Меси си замина и Рамос, а на излезна врата е и Нејмар.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Поплави во Србија: Надојдените води однесоа мост на Западна Морава (ВИДЕО)

Следно

ФБИ потрошило две години на смртта на Трент Резнор

Latest from Blog