Османи: Политичкиот дијалог за мир треба да биде единствената опција

1 min read

рекламаМинистерот за надворешни работи и претседавач со ОБСЕ Бујар Османи денеска порача дека политичкиот дијалог за мир треба да биде единствената опција и хуманитарниот аспект мора да преовлада. 

– Загрижувачки се информациите за воени операции во Степанакерт/Канкенди, каде се доведува во опасност и животот на цивилите. Апелирам за итна деескалација. Политичкиот дијалог за мир треба да биде единствената опција и хуманитарниот аспект мора да преовлада, напиша Османи на својот Фејсбук профил.

реклама

Османи најави дека во својство на претседавач на ОБСЕ ќе се сретне со министерот за надворешни работи на Азербејџан, Џејхун Бајрамов и министерот за надворешни работи на Ерменија, Арарат Мирзојан каде повторно, како што наведува, ќе апелира за продолжување на дипломатскиот ангажман за да се стави приоритет на заложбите за одржлив мир.

рекламаПретходно

Анчелоти има свој фаворит за освојување на ЛШ, тоа не е Реал Мадрид

Следно

Азербејџан: Нелегалниот, сепаратистички, марионетски режим во регионот Карабах во Азербејџан мора да се распушти

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета