Анчелоти има свој фаворит за освојување на ЛШ, тоа не е Реал Мадрид

1 min read

Карло Анчелоти ќе ја почне својата последна сезона во Лигата на Шампионите, ако се знае дека трофејниот стратег следното лето по истекот на договорот ќе го напушти Реал Мадрид и ќе се пресели на клупата на бразилската репрезентација.

Искусниот стручњак е свесен дека борбата за европскиот трон е исклучително тешка, па Анчелоти за главен фаворит за трофејот не гледа својот Реал, туку актуелниот европски првак Манчестер Сити.

„Сити е фаворит број еден. Англискиот гигант ја задржа речиси целата екипа со која лани ја освои титулата и дополнително се засили. Сепак, не е исто да се биде фаворит и да се триумфира на крајот, убавината на Лигата на Шампионите е токму во тие изненадувања во нокаут фазата. Ние дефинитивно нема да се предадеме, одиме чекор по чекор, најпрвин да ја минеме групата, па осминафиналето, четвртфиналето… желба ни е да играме во големото финале и да го освоиме трофејот“, изјави Анчелоти.

Реал Мадрид во првото коло утре ќе се сретне со Унион Берлин, меч за кој нема да може да смета на десниот бек Карвахал.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Министерот за одбрана на Азербејџан, Хасанов, разговараше со турскиот колега Ѓулер

Следно

Османи: Политичкиот дијалог за мир треба да биде единствената опција

Latest from Blog