Независната комисија утврди дека Јужноафриканската Република не испорачала оружје на Русија

1 min read

ЈОХАНЕСБУРГ (АА) – Независната истрага која ги испитува наводите дека Јужноафриканската Република испорачувала оружје на Русија не пронајде никакви докази, соопшти Претседателството на таа земја, пренесува Анадолу.

„Комисијата утврди дека не постојат докази за поддршка на наводите дека бродот носел оружје од Јужноафриканската Република наменето за Русија“, се вели во соопштението од Кабинетот на претседателот Кирил Рамафоса.

Американскиот амбасадор во Јужноафриканската Република, Рубен Бригети, во мај за новинарите изјави дека неговата земја е убедена дека Јужноафриканската Република испорачувала оружје на руската војска и покрај тврдењата на земјата за неутралност.

„Меѓу работите што ги забележавме беше закотвувањето на (руски) товарен брод во поморската база Симон Таун помеѓу 6 и 8 декември 2022 година, за кој сме уверени дека испраќал оружје и муниција… додека се враќал во Русија“, рече Бригети.

По наводите, Рамафоса започна независна истрага предводена од пензиониран судија за да ја испита тужбата.

„Панелот утврди дека бродот (Лејди Р) се закотвил во Симон Таун за да испорача опрема нарачана за јужноафриканските национални одбранбени сили во 2018 година од Армскор, компанија за набавка на оружје во земјата“, се додава во соопштението.

Претседателството соопшти дека обвинувањата против Јужноафриканската Република имале штетно влијание врз нејзината валута, економија и светски углед.

„ Јужноафриканската Република има јасни закони со кои се регулира издавањето дозвола за увоз и извоз на конвенционално оружје. Добиени се сите релевантни дозволи за увоз на опрема испорачана од бродот. Не е издадена дозвола за извоз на оружје, ниту пак било извезено оружје“, се наведува.

Со тричлената комисија претседаваше пензионираниот судија Финес Мојапело, а членови беа адвокатката Леа Гкабаше СЦ и пензионираниот политичар Енвер Суртиј.

Министерството за меѓународни односи и соработка на Јужноафриканската Република (ДИРКО) во средината на мај соопшти дека амбасадорот Бригети им се извинил на Владата и на народот на Јужноафриканската Република за неговите коментари за рускиот брод што натоварил оружје и муниција од Јужноафриканската Република.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). .

Претходно

Пендаровски по случувањата на Онкологија: Фрапантно и згрозувачки, за здраво општество ни треба правна држава во пракса

Следно

Спасовски: Ја разбирам загриженоста на граѓаните, се работи за последните надежи на секое лице кое се бори со лошата болест

Latest from Blog