Највозрасниот фудбалер во светот, Миура, ќе игра и следната сезона

1 min read

Највозрасниот активен фудбалер во светот, 56-годишниот Казујоши Миура, го продолжи договорот со Оливеиренсе и за следната сезона, соопшти денеска португалскиот второлигаш.

Миура од февруари годинава настапува за Оливеиренсе како позајмен фудбалер од Јокохама, а во завршницата на минатата сезона постави рекорд како највозрасен фудбалер кој настапувал во португалската лига.

Сопствениците на јапонскиот прволигаш Јокохама од лани се мнозински акционери во Оливеиренсе.

Највозрасниот фудбалер во светот својата импозантна кариера ја почна во бразилски Сантос, по што настапуваше и за Палмеирас, Коричиба, Верди Кавасаки, Џенова, Висел Кобе, Динамо Загреб и Сиднеј.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Бајден: Путин мислеше дека единството во НАТО ќе се распадне, но погреши

Следно

Во октомври турскиот парламент ќе одлучува за влез на Шведска во НАТО

Latest from Blog