Најмалку 10 загинати и 11 повредени откако автобус се преврте во Австралија

1 min read

Во несреќата повредени се 11 лица, а осумнаесет патници во автобусот останале неповредени

ФОТО: EPA-EFE/DARREN PATEMAN AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

Најмалку 10 лице се загинати во сообраќајна несреќа што се случила во регионот Хантер, во австралиската држава Нов Јужен Велс, соопшти австралиската полиција.

Сите загинати биле во автобусот кој излетал од коловозот, а првите информации говорат дека во таа несреќа се повредени единаесет лица. Сите веднаш биле префрлени во блиските болници.

Возачот на автобусот, 58-годишен маж, ја преживеал несреќата и бил пренесен во болница на тестови. Вкупно осумнаесет патници во автобусот останале неповредени или со полесни повреди.

Несреќата се случила вечерта недалеку од градот Грета.

Полицијата соопшти дека започнала истрага за несреќата. Според локалните медиуми, автобусот се враќал од свадбена веселба.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Хусем Оар е нов играч на Рома

Следно

Дидие Дешамп повика замена во францускиот тим на место на повредениот Рабиот

Latest from Blog