На денешен ден почина македонскиот актер Душко Костовски

1 min read

Денеска се навршуваат 28 години од смртта на Душко Костовски, македонски драмски, филмски и телевизиски артист. Роден бил во Дебар, во 28 мај 1930 година.

Неговиот лик како да беше создаден за во детските тв серии, драмите и филмовите во кои можеби помалку толкуваше главни улоги, но и оние малите ги правеше големи и забележителни, благодарение на неговата извонредна глума, талентот и шармантниот лик.

Публиката најмногу ќе го памети по: “Зрзе, зрзе, зрзе, а да не си од Марчино бе чорбаџи?!”

Актер кој секогаш умееше да го извлече максимумот во сите ролји – и мали и големи, и комични и трагични и фарсични и гротескни. Само актер со широко срце, со голема и искрена љубов кон професијата може да биде и да остане до крај на животот доследен на она што го создава.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Бугарското ВМРО ќе протестира пред зградата на ЕК во Софија за правата на Бугарите во Македонија

Следно

Антикорупциска ќе го разгледа поставувањето детектив на чело на МКЦ

Latest from Blog