Маската повеќе не е задолжителна во превозните средства во Грција

1 min read

Од денеска Грција ги укинува задолжителната употреба на маска во превозните средства и задолжителниот тест за невакцинираните работници, што воедно беа и последните мерки што важеа за заштита од Ковид-19, објавија грчките медиуми.

Одлуката за укинување на задолжителната маска во јавниот и такси превозот, беше соопштена пред десет дена, а сега со објавената министерска одлука и официјално стапи во сила.

Маската, останува и понатаму задолжителна во болниците и центрите за грижа на стари лица.

Поконкретно, во приватните и државните болници, во клиниките, дијагнистичките центри и центрите за реахбилитација, маската и понатаму е задолжителна, како за персоналот, така и за пациентите и посетителите.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Над 100 нови паркинг места и нови улици во населбата „11 Октомври – згради“

Следно

Лајка ќе заловува бездомни кучиња во Центар

Latest from Blog

Мицкоски од Новаци: СДС-ДУИ ги опструираат општините предводени од ВМРО-ДПМНЕ, но за неколку месеци доаѓа нова, силна влада која ќе ја врати Македонија на победничките патеки

За мене претставува посебна чест и задоволство што сум денеска на покана на градоначалникот, на општинскиот