Макрон не исклучува можност за испраќање борбени авиони за Украина

1 min read

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави дека „нема да ја исклучи“ можноста за испраќање борбени авиони во Украина, но предупреди на ризик од ескалација во конфликтот.

„Во принцип, ништо не е исклучено“, рече Макрон по разговорите со холандскиот премиер, Марк Руте, на прашањето дали постои можност за испраќање борбени авиони за Киев како поддршка на борбата против руската инвазија.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

(ВИДЕО) Маж со нож напаѓал луѓе на метро станица во Брисел, едно лице е потешко повредено

Следно

Николоски: ВМРО-ДПМНЕ е за достоинствено одбележување на 4 февруари

Latest from Blog