Македонските одбојкари ја победија Црна Гора – на пат се кон историско осминафинале на ЕП

1 min read

Утре одбојкарите ќе се соочат со фаворитот во нашата група, репрезентацијата на Полска

Фото: Одбојкарска федерација на Македонија

Македонската одбојкарска репрезентација вечерва со 3:0 ја победи Црна Гора на Европското првенство, на кое еден од градовите домаќини е и Скопје.

Првиот сет одбојкарите го добија со 25:22, вториот со 25:19, а третиот со 29:20 поени.

Ова е втор натпревар за македонските одбојкари и втора победа по стартната што ја имаа над репрезентацијата над Данска. Утре, одбојкарите ќе се соочат со фаворитот во нашата група Полска.

Со втората победа на Европското првенство и освоени шест бода, македонската репрезентација е на пат кон историско осминафинале кое теоретски сè уште не е освоено, но треба да се случи чудо за да се уништат шансите односно да не бидеме меѓу првите четири од вкупно шест репрезентации во нашата група.

Осминафиналето односно нокаут фазата ќе се игра во Италија, која заедно со Македонија, Бугарија и Израел се организатори на првенството.

ИЗВОР: 360stepeni.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Претходно

Белингем е незапирлив: Во 95. минута донесе пресврт и триумф на Реал! (ВИДЕО)

Следно

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Македонија ја „прегази“ Црна Гора за прво осминафинале на ЕП во историјата

Latest from Blog