Ковачевски пред пратениците: Нема да има ново вето откако ќе се изгласаат уставните измени

1 min read

рекламаДенеска почна седницата за уставни измени, откако беше изгласан дневниот ред со 70 пратеници „за“ и 47 „против“.

Пред почетокот на дискусијата се обрати и премиерот Димитар Ковачевски, кој кажа дека ќе нема ново вето ако се изгласаат уставните измени.

реклама

„Предлогот за измена на Уставот е македонски, напишан во Скопје. Отфрлам лаги дека е под нечиј диктат. Предлогот е поддржан од ЕУ и од НАТО. Зад нас застанаа и најголемите и најпочитувани земји. ВМРО-ДПМНЕ го плашат народот со катастрофи. Нема да се загрози македонскиот народ. Уставни измени не загрозуваат ниту едно идентитско прашање на Македонците.

„Ќе нема ново вето откако ќе се изгласаат уставните измени“, додаде тој.

реклама

За престапување кон измени на Уставот потребно е гласање за од 80 пратеници.

рекламаПретходно

Мнозинството Германци се против испорака на крстосувачки ракети во Украина

Следно

Кина во ОН: Со снабдување на Украина со оружје, не може да се постигне мир

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета