Кина во ОН: Со снабдување на Украина со оружје, не може да се постигне мир

1 min read

ИСТАНБУЛ (АА) – Нагласувајќи го своето противење за снабдувањето со оружје за украинското бојно поле, Кина порача дека мирот не може да се постигне со оружје, јавува Анадолу.

Говорејќи на брифингот на Советот за безбедност на Обединетите нации (ОН) за испораките на оружје за Украина, заменикот постојан претставник на Пекинг во ОН, амбасадорот Генг Шуанг, рече дека Кина смета дека „страшните последици од континуираните испораки се загрижувачки“.

„Оружјето може да се користи за победа во војна, но не може да се добие мир“, рече Генг, според транскриптот од неговата изјава.

Кинескиот дипломат додаде:

„Во моментов, масовниот прилив на оружје и опрема на бојното поле продолжува со зголемен ефект за прелевање, што ја прави надежта за прекин на непријателствата уште подалечна.“

САД и нивните сојузници го снабдуваат Киев со тешко оружје откако Русија ја започна војната против Украина во февруари минатата година.

„Веќе некое време, сѐ повеќе земји го креваат гласот на разумот и предлагаат мировни иницијативи“, рече Генг.

Кинескиот дипломат ги повика релевантните страни „да одговорат позитивно на повикот на меѓународната заедница, да ја задржат смиреноста и воздржаноста, да се воздржат од ескалација на тензиите, да го зајакнат ангажманот, да поттикнат консензус и постепено да создадат услови за конечно решение на кризата“.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Ковачевски пред пратениците: Нема да има ново вето откако ќе се изгласаат уставните измени

Следно

Награда до десет милиони долари за информации за кибернападите во Црна Гора

Latest from Blog