Кина демантира дека се обидела да преземе американски технолошки податоци

1 min read

ИСТАНБУЛ (АА) – Кинеското Министерство за трговија ги отфрли тврдењата дека незаконски презема американски технолошки податоци откако администрацијата на Бајден минатата недела издаде извршна наредба за ограничување на американските инвестиции во индустриите за напредна технологија во Кина, јавува Анадолу.

Демантирањето на кинеското Министерство за трговија следува по јавувањата во медиумите за неодамнешното сослушување одржано во Претставничкиот дом на САД на кое одредени политичари тврдеа дека Кина презема американски технолошки податоци и интелектуална сопственост „со сила“ за да им помогне на кинеските компании да ги заменат американските.

Како одговор, портпаролот на Министерството за трговија, Шу Џутинг, изјави дека таквите наводи се лажни, објави пекиншкиот весник „Глобал тајмс“.

Суштината на економската и трговската соработка меѓу Кина и САД е од заемна корист, а за Кина добредојдени се компаниите од сите земји, вклучително и американските компании, да успеат во нивниот развој во Кина и се стреми да создаде пазарно ориентирана и средина што се заснова врз закони и интернационализирано деловно опкружување за сите видови компании, истакнува Шу.

Извршниот налог на претседателот Џо Бајден беше критикуван и од кинеското Министерство за надворешни работи, кое рече дека тоа не е во согласност со кинескиот закон за странски инвестиции.

САД треба да ги третираат кинеските компании праведно и правично и да им овозможат еднаков третман во трговската и инвестициската соработка во САД, додаде Шу.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). .

Претходно

Вучиќ: Политиката за „создавање Голема Албанија“ е процес што Курти ќе го продолжи

Следно

Интер доби согласност од Павар, се чека Баерн

Latest from Blog