Вучиќ: Политиката за „создавање Голема Албанија“ е процес што Курти ќе го продолжи

1 min read

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека политиката за „создавање Голема Албанија“ е процес што ќе продолжи и дека косовскиот премиер Албин Курти нема да застане.

„Албин Курти нема да застане тука. Кој мисли дека има начин да го запре господинот Курти – нема начин за тоа прашање. Нема начин да го постигне тоа, но постои начин да не го постигне тоа бидејќи вие во одреден момент ќе му се спротивставите“, рече Вучиќ утрово за РТС.

Зборувајќи за посетата на Курти на Тетово и Скопје, Вучиќ изјави дека проблемот не е едно знаме на „Голема Албанија“, туку она за што Курти зборува и начинот на кој тоа се најавува.

„Тие што го штитат, особено во Белград, велат дека сум бил во Приједор. Па, бев, но бев најавен како претседател на Србија, не како претседател на сите Срби. Не како премиер на сите Албанци, како Албин Курти“, рече Вучиќ.

Коментирајќи го недостигот на реакција на Западот за споменувањето на „Голема Албанија“, Вучиќ рече дека молчат затоа што не ги интересира приказната.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ нема пратеници за уставни измени

Следно

Кина демантира дека се обидела да преземе американски технолошки податоци

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета