Карпош продава над 40.000 квадрати државно земјиште кај касарната „Илинден“

1 min read

На вчерашната седница на Општина Карпош беше изгласана одлуката за отуѓување на државно земјиште со површина од над 40.000 метри квадратни кај касарната „Илинден“, пренесе „СДК.мк“.

На јавна лицитација ќе се продаваат 11 градежни парцели на кои потоа ќе може да се градат згради. Исто така, на просторот треба да се изгради ново училиште, но и објекти за потребите на Министерството за одбрана.

За одлуката гласаа осум советници од СДСМ, двајца од ГРОМ; еден од Демократска партија и еден од ВМРО-ДПМНЕ, кој ја напушти советничката група. Додека против неа гласаа четири советници од Левица, како и двајца од „Независни за Карпош“, а пет советници од ВМРО-ДПМНЕ беа воздржани.

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Алек Болдвин обвинет за убиство од небрежност на снимањето на филмскиот сет

Следно

Жена на возраст од 68 години почина откако ѝ се слошило во авион кој летал за Ниш

Latest from Blog