Камавинга добива нов договор од Реал Мадрид и „антишеик“ клаузула од милијарда евра

1 min read

Фудбалерот од средниот ред Едуардо Камавинга ќе потпише нов долгорочен договор со Реал Мадрид, пренесува „Марка“.

Според изворот, 20-годишниот француски играч за врска се согласил да го продолжи престојот на „Сантијаго Бернабеу“. Според новиот договор, платата на играчот од средниот ред значително ќе се зголеми, а отштетната клаузула ќе изнесува една милијарда евра. Со тоа „кралевите“ сакаат да ги заштитат своите фудбалери од понудите кои доаѓаат од Саудиска Арабија.

Едуардо Камавинга во Реал Мадрид дојде од Рен во 2021 година, кога „кралевите“ за него платија 40 милиони евра. Во сезоната 2022/23, Французинот имаше 37 настапи за тимот на Карло Анчелоти во Ла Лига и забележа една асистенција.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Уште некој ден и ќе биде како Пригожин никогаш да не тргнал со војска на Москва

Следно

Скопјанец нападнат од улично куче кај Железничка станица

Latest from Blog