Јувентус го очекува жестока казна

1 min read

Јувентус се најде на обвинителна клупа поради прикривање на реални трошоци, малверзации со трансфери и фиктивен буџет, поради кои се најде на обвинителна клупа, а сега обвинителството побара жестока казна со минус девет бода, што во случајов може да значи и крај на надежите догодина да играат во Лигата на шампионте.

Иако и УЕФА има своја постапка поради која за прекршување на финансискиот фер-плеј може да ја исфрли „стараат дама“, која и онака е омразена како еден од трите сепаратисти што ја форсираат Суперлигата.

Обвинителството побарало и суспензии за Ањели од 16 месеци за забрана за секаква функција во фудбалот, за Павел Недвед и маурицио Аривабене по 12 месеци суспензија, а за Федерико Черубини – 11 месеци

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Германија за испраќањето тенкови во Украина: Сојузниците треба да ни дадат зелено светло

Следно

Македонски државјанин пронајден починат во Бујановац

Latest from Blog