Извештај: Во САД во 2021 година од вооружено насилство на секои 11 минути умирало по 1 лице

1 min read

ВАШИНГТОН (АА) – 2021 година беше сведок на трагична реалност во САД, при што на секои 11 минути по едно лице го загубило животот како директна последица на вооруженото насилство, се вели во извештајот, пренесува Анадолу.

Насловен „Насилството од огнено оружје во САД во 2021 година: Сметката на јавната здравствена криза“ од Центарот за решенија за огнено насилство „Џонс Хопкинс“, извештајот откри дека во 2021 година, смртните случаи од огнено оружје го достигнале највисокиот број досега забележан втора година по ред.

„Речиси 49.000 луѓе загинале од вооружено насилство во САД во 2021 година. Секој ден, во просек 134 луѓе починале од вооружено насилство – по една смрт на секои 11 минути“, се вели во извештајот.

Во извештајот се вели дека 48.830 животи биле изгубени од огнено оружје во 2021 година, што претставува зголемување од над 3.600 смртни случаи во однос на 2020 година – претходниот рекорд. Од нив 26.328 самоубиства со огнено оружје се случиле во 2021 година, а биле регистрирани 20.958 убиства.

Според извештајот, стапката на самоубиства со оружје претставувала зголемување од 8,3 отсто од 2020 година, што е најголемо едногодишно зголемување во повеќе од четири децении, додека стапката на убиства со оружје е зголемена за 7,6 отсто.

„Оружјето, уште еднаш, беше водечка причина за смрт кај децата и тинејџерите во 2021 година, сочинувајќи повеќе смртни случаи од Ковид-19, сообраќајни несреќи или карцином“, се вели во извештајот.

Студијата, исто така, покажа дека Афроамериканците се несразмерно погодени од убиства со оружје. Според извештајот, Афроамериканците имале речиси 14 пати поголема веројатност да го загубат животот како последица на вооружено насилство отколку белците.

„Младите Афроамериканци (15-34) се несразмерно погодени – иако тие сочинуваат 2 отсто од вкупното население во САД, тие сочинуваа 36 отсто од сите убиства со оружје во 2021 година. Нивната стапка на убиства со огнено оружје беше 24 пати повисока од белците во иста возрасна група“, се вели во извештајот.

Извештајот ги наведе податоците користејќи ја базата на податоци за основната причина за смрт од центрите за контрола и превенција на болести.

Во извештајот се повикуваат креаторите на политиката да се посветат на лесниот пристап и достапноста на огненото оружје, за што велат дека ги поттикнува високите стапки на самоубиства и убиства во САД.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

(ВИДЕО) ИК на ВМРО-ДПМНЕ пред лидерска го овласти Мицкоски да ја брани позицијата против уставни измени под диктат

Следно

Финска: Мултимилионер казнет со 121 000 евра за брзо возење

Latest from Blog