(ВИДЕО) ИК на ВМРО-ДПМНЕ пред лидерска го овласти Мицкоски да ја брани позицијата против уставни измени под диктат

1 min read

Потпретседателот на партијата, Тимчо Муцунски, рече дека е погрешна тезата дека на оваа лидерска средба се одлучува за интеграција или изолација на земјава. Она што се одлучува, според ВМРО-ДПМНЕ е дали ќе има уставни под диктат или ќе има одбрана на националното достоинство и државните интереси

Непосредно пред да започне лидерската средбата помеѓу Димитар Ковачевски (СДСМ) и Христијан Мицкоски (ВМРО-ДПМНЕ), Извршниот комитет (ИК) на опозициската партија заседаваше и го овласти партискиот лидер да ја брани позицијата дека е против уставни измени под диктат.

„Денес во пресретна одржувањето на лидерската средба заседаваше ИК на ВМРО-ДПМНЕ и донесе одлука да го овласти претседателот Христијан Мицкоски да ги афирмира и одбрани следните позиции. Тргнувајќи од националните интереси и мислењето на огромниот број граѓани уставни измени под диктат и под поразителни околности за Македонија не смее да има“,

соопшти потпретседателот на партијата, Тимчо Муцунски.

Соопштувајќи го ставот на ИК, тој наведе дека носењето на уставни измени во состојба кога е нападнат националниот државен идентитет, кога се оспорува јазикот и историјата, не е никаков чекор напред.

„Македонија поради лесните отстапки е веќе во изолација“,

рече Муцунски.

Тој додаде дека затоа е погрешна тезата дека на оваа лидерска средба се одлучува за интеграција или изолација на земјава. Она што се одлучува, според ВМРО-ДПМНЕ е дали ќе има уставни под диктат или ќе има одбрана на националното достоинство и државните интереси.

Муцунски порача она што го бара ВМРО-ДПМНЕ е фер шанса каква што ја имаат и другите народи во Европа кога ѝ пристапувале на ЕУ.

По неуспехот на уставните измени, беше дециден Муцунски, следниот чекор треба да бидат предвремени парламентарни избори.

Веста се надополнува

ИЗВОР: 360stepeni.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Претходно

Промоција на романот „Полиглот“ од Игор Станојоски

Следно

Извештај: Во САД во 2021 година од вооружено насилство на секои 11 минути умирало по 1 лице

Latest from Blog