Италија: Црвен аларм во 15 града поради топлотните бранови за време на викендот

1 min read

Италија стави над 15 града во црвена тревога поради очекуваните топлотни бранови во викендот, пренесува Анадолу.

Високите температури ќе се почувствуваат во текот на викендот во неколку италијански градови, соопшти Министерството за здравство на земјата, пренесе агенцијата АНСА.

Министерството стави во црвена тревога 15 града за сабота и 16 за недела, вклучително Рим, Болоња, Фиренца, Катанија, Кампобасо, Бари, Фросиноне, Латина, Перуџа, Пескара, Риети, Витербо, Каљари, Чивитавекија, Месина и Палермо.

Топлотните бранови им се закануваат не само на старите, медицински ранливите лица и децата, туку и на целото население, се вели во предупредувањето.

Се очекува дека температурите ќе се искачат за 12 Целзиусови степени повисоко од просечните.

Прогнозата за сабота во Рим е 37 Целзиусови степени, а во недела 43 Целзиусови степени.

„Италија, Шпанија, Франција, Германија и Полска се соочуваат со голем топлотен бран со температури на воздухот што се очекува да се искачат до 48 Целзиусови степени на островите Сицилија и Сардинија – потенцијално најтоплите температури некогаш забележани во Европа“, соопшти Европската вселенска агенција, додавајќи дека зголемената жива на континентот следи „рекордни глобални температури“.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Грчките медиуми јавуваат дека убиениот е Орхан Бајрами, а ранетиот е Сеад Слезовиќ

Следно

Оркестарот „Фаме’с“ и виолинистката Ирина Мурезану од Романија на Охридско лето

Latest from Blog

Mицкоски на изложба во МАНУ: По смената на власта ќе се даде огромна поддршка за заштита и зачувување на она што е национално благо и дел од нашата култура и историја

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ присустуваше на изложбата Лица на револуцијата” на досеганеобјавени фотографии од македонските револуционери. Штета