Италија и Турција ги здружија кандидатурите за домаќини на ЕУРО2032

1 min read

Фудбалските федерации на Италија (ФИЦГ) и на Турција (ТФФ) побараа спојување на поединечните кандидатури во една заедничка за организација на ЕУРО2023, објави денеска на својот сајт УЕФА.

„УЕФА сега ќе соработува со ФИЦГ и ТФФ со цел да се обезбеди документацијата која ќе ја поднесат за нивната заедничка кандидатура да биде во согласност за барањата за натпреварување во процесот за избор на домаќин, соопшти Европската куќа на фудбалот.

Англија, Република Ирска, Велс, Шкотска и Северна Ирска, исто така, поднесоа заедничка кандидатура за организација на ЕУРО2028.

Следното Европското првенство во фудбал ќе се одржи во 2024 година во Германија. (МИА)

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Британското Министерство за одбрана по грешка испраќало мејлови на рускиот сојузник Мали

Следно

Шефот на нигериската Претседателска гарда, Тчиани, се прогласи за нов лидер по пучот

Latest from Blog