Исклучително тесна изборна трка во Финска: Десничарската опозиција на Орпо со мала предност пред социјалдемократите на премиерката Марин

1 min read

Во Финска предмалку заврши гласањето за парламентарните избори, а во моментов се пребројуваат гласачките ливчиња, пренесуваат британските медиуми.

Според првичните податоци од гласањето, десничарската опозициска Национална коалициска партија на Петери Орпо води со 20,8 отсто, а финската Социјалдемократска партија на премиерката Сана Марин е речиси израмнета со 20,7 отсто од гласовите, наведуваат британските медиуми.

На трето место е националистичката, евроскептична и антиимигрантска партија „Финци“, на Рика Пура со 18,6 отсто. (МИА)

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Дури 48,3 отсто од Бугарите поддржуваат коалиција меѓу Петков и Борисов

Следно

Манчестер јунајтед е во резултатска криза

Latest from Blog