Францускиот врховен суд ја потврди забраната на носење хиџаб на натпревари

1 min read

Врховниот административен суд на Франција денеска потврди дека Француската фудбалска федерација (ФФФ) има право да забрани носење хиџаб на натпревари, и покрај тоа што мерката го ограничува правото на слободно изразување.

Фудбалската кампања „Les Hijabeuses“, на фудбалерки што носат хиџаб, поведоа јавна кампања против мерката на Федерацијата, но судот го потврди правото за секуларизам во Франција, кое е воведено во далечната 1905 година. ФФФ забранува носење на религозни симболи на официјални натпревари и на натпреварувања кои тие ги организираат, додека ФИФА дозволува фудбалерките да носат хиџаб.

„Со ова се потврдуваат републиканските и граѓанските вредности на фудбалот, со целосна посветеност на борба против дискриминацијата“, велат од ФФФ.

Федерацијата доби поддршка и од министерот за внатрешни работи на Франција, Жералд Дарманан.

„Не носите религиозна облека кога спортувате. Кога играте фудбал, нема потреба да ја знаете религијата на човекот пред вас“, изјави Дарманан.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Неочекуван пресврт: Брозовиќ останува без 100 милиони евра!?

Следно

Ќамил Ковачи нов в.д директор на ЈП Улици и патишта 30.6.2023

Latest from Blog

Спасовски на селекција на кандидати за полициски службеник во Центар за обука Идризово: Сериозен пристап во продуцирање професионални полициски службеници

реклама Денеска (30.09.2023), министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, заедно со дел од раководствата на Министерството