Фирма блиска до ДУИ победи на тендер за адаптација на салата „Борис Трајковски“, од МНР велат ја избрале најевтината понуда

1 min read

Фирмата „Еуровиа“ од тетовско Желино, чиј извршен директор е Елмедин Адеми – роднина на поранешниот министер од редовите на ДУИ, Абдилаќим Адеми, е избрана меѓу четирите компании кои се пријавиле на тендерот за адаптација на СЦ „Борис Трајковски“ каде што во декември ќе се одржи министерска конференција на ОБСЕ

Коментирајќи ги објавите во медиумите дека токму фирма блиска до ДУИ ја добива јавната набавка тешка околу 1,8 милиони евра, Министерството за надворешни работи денеска преку соопштение објави дека избраната компанија понудила најниска цена од сите што се пријавиле на тендерот

Министерството за надворешни работи (МНР) ќе префрли 1,8 милиони евра на сметката на градежната фирма „Еуровиа“ од тетовско Желино, која треба да го адаптира Спортскиот центар „Борис Трајковски“ за претстојната конференција на Министерскиот совет на ОБСЕ што ќе се одржи во Скопје во декември годинава, објавија повеќе медиуми.

Спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје

Фирмата, чиј извршен директор е Елмедин Адеми – роднина на поранешниот министер од редовите на ДУИ, Абдилаќим Адеми, е избрана меѓу четирите компании што се пријавиле на тендерот. „Еуровиа“, според медиумските објави, е и донатор на ДУИ.

Коментирајќи ги објавите во медиумите дека токму фирма блиска до ДУИ ја добива јавната набавка тешка 1,8 милиони евра, Министерството за надворешни работи, со кое раководи Бујар Османи од ДУИ, денеска преку соопштение објави дека избраната компанија понудила најниска цена од сите што се пријавиле на тендерот.

„Избраната компанија имаше понудено убедливо најниска цена, која достигнува разлика и до два и пол пати пониска од треторангираната и четврторангираната компанија. Увид во постапката и изборот, кој е целосно согласно процедурите, имаат сите институции и јавноста, а одлуката ја потврди и второстепената комисија. За предвидените работи беше склучен договор во рамковен износ до 95 000 000 денари (без ДДВ, н.з.), а ќе се искористи согласно потребите и поединечните цени понудени како најниски за извршените работи“,

се наведува во соопштението на МНР.

Во соопштението на Министерството се додава дека постапката е изведена согласно Законот за јавни набавки и со почитување на начелата на економичност, ефикасност и ефективност на користењето на јавните средства, како и обезбедување конкуренција и транспарентност и еднаков третман на економските оператори.

Истакнувајќи ја важноста на конференцијата, која од МНР ја нарекуваат „најголемиот меѓународен политички настан што некогаш се одржал во земјава“, оттаму велат дека ова ќе биде едно од најнискобуџетните претседавања во поновата историја на ОБСЕ, а ќе се вброи во претседавањата со огромен број активности и настани.

„Треба да бидеме свесни дека толку значајните меѓународни активности на секоја земја чинат пари и бараат буџетски издвојувања. Нашиот буџет за претседавањето со ОБСЕ ќе биде најмал во споредба со сите други во последните 10 години. Патем, буџетот на Министерството е транспарентен документ и тој може да се провери“,

додаваат од МНР во писменото соопштение.

ИЗВОР: 360stepeni.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Претходно

Страшо Темков – флејта и Сара Пројковска – пијано на отворањето на фестивалот „Аполонија Арт“ во Созопол

Следно

Еврејски доселеници нападнале Палестинци на Западниот брег

Latest from Blog

Спасовски на селекција на кандидати за полициски службеник во Центар за обука Идризово: Сериозен пристап во продуцирање професионални полициски службеници

реклама Денеска (30.09.2023), министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, заедно со дел од раководствата на Министерството