Евентуалнoто загинување на Пригожин во авионска несреќа не би било изненадување, тврди претставник на Белата куќа

1 min read

рекламаХеликоптер од типот „Белл 212“ денеска делуваше во 45 налети и исфрли 40 тони вода во гаснењето на пожарот во општина Кривогаштани. Заедно со пожарникари од ТППЕ Кривогаштани, Прилеп и Крушево пожарот е ставен целосно под контрола, соопшти Министерството за внатрешни работи.

Одделот за воздухопловни единици на МВР по добиено барање од Центарот за управување со кризи (ЦУК) за гаснење пожар што избил денеска, околу 14:00 часот, на територија на општина Кривогаштани, меѓу селата Подвис и Годивје, го упатил хеликоптерот.

реклама

Од МВР информираат дека Одделот за воздухопловни единици исто така по пријавен пожар од страна на ЦУК во Општина Сарај, кај село Љубин, интервенираше со хеликоптер од типот „Ми-171“.

  • Во два наврати прецизно исфрли 5 тони вода и заедно со „Ер тракторите“ на ДЗС помогна во целосно гаснење на пожарот, се наведува во соопштението од МВР.

рекламаПретходно

За Гринвуд има интерес од англиски и странски клубови

Следно

„Пригожин си потпишал смртна казна кога поверувал во ‘гаранциите на Лукашенко’ и ‘чесниот збор’ на Путин”

Latest from Blog